KMC68EN360CAI25L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMC68EN360CAI25L
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
240-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Package / Case :
240-BFQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
Core Processor :
CPU32+
Speed :
25MHz
Graphics Acceleration :
No
Voltage - I/O :
5.0V
Ethernet :
10Mbps (1)
Series :
M683xx
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Packaging :
Tray
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
MC68EN360
RAM Controllers :
DRAM
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Datasheets
KMC68EN360CAI25L
NXP Semiconductors KMC68EN360CAI25L
CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68EN360 240-BFQFP
KMC68EN360CAI25L Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 240-BFQFP, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~85°C TA. The M683xx series contains it. A CPU32+ processor powers this CPU. DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has SCC, SMC, SPI interfaces to serve you better. I/O is run at 5.0V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC68EN360.