KMC68MH360AI33L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMC68MH360AI33L
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
240-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU M683XX 33MHZ 240FQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Published :
Packaging :
Tray
RAM Controllers :
DRAM
Core Processor :
CPU32+
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ethernet :
10Mbps (1)
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Package / Case :
240-BFQFP
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
Voltage - I/O :
5.0V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Base Part Number :
MC68MH360
Speed :
33MHz
Graphics Acceleration :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
M683xx
Datasheets
KMC68MH360AI33L
NXP Semiconductors KMC68MH360AI33L
CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68MH360 240-BFQFP
KMC68MH360AI33L Overview
The embedded microprocessor has been packed in 240-BFQFP for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. This is a member of the M683xx series. With a core count of CPU32+, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its SCC, SMC, SPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 5.0V when it comes to I/O. Use MC68MH360 when searching for variants of the embedded microprocessor.