KJL3T25N61PN
Mfr.Part #
KJL3T25N61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Contacts :
61
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Electroless Nickel
Min Operating Temperature :
-65 °C
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Contact Style :
Pin
Series :
KJL
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Package :
Bulk
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Environment Resistant
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Primary Material :
Metal
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Color :
Shell Size, MIL :
Radiation Hardening :
Number of Positions :
61
Shielding :
Contact Material :
Copper
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
200 °C
Base Product Number :
KJL3T
IEC Conformance :
Voltage Rating :
Total Number of Contacts :
Datasheets
KJL3T25N61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T25N61PN Overview
KJL3T25N61PN Features
KJL series
KJL3T25N61PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25N61PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER