KJL3E15N18SA
Mfr.Part #
KJL3E15N18SA
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
18
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
18
Shell Size, MIL :
Mixed Contacts :
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Max Operating Temperature :
200 °C
Contact Style :
Socket
Base Product Number :
KJL3E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Number of Contacts :
Min Operating Temperature :
-65 °C
Orientation :
A
Color :
RoHS :
Compliant
Backshell Type :
Solid
Datasheets
KJL3E15N18SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
KJL3E15N18SA Overview
KJL3E15N18SA Features
KJL series
KJL3E15N18SA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3E15N18SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER