KJL3E15B18SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL3E15B18SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Voltage Rating :
Shielding :
Contact Style :
Socket
Base Product Number :
KJL3E
Series :
KJL
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Published :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Package :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
Features :
Termination :
Crimp
Contact Material :
Copper
Fastening Type :
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Total Number of Contacts :
18
Radiation Hardening :
Number of Positions :
18
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
KJL3E15B18SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3E15B18SN Overview
KJL3E15B18SN Features
KJL series
KJL3E15B18SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3E15B18SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER