KJL3T25N61BN
Mfr.Part #
KJL3T25N61BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Features :
Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Material Flammability Rating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
No SVHC
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Includes :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
61
Flange
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Aluminum Alloy
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Datasheets
KJL3T25N61BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL3T25N61BN Overview
KJL3T25N61BN Features
KJL series
KJL3T25N61BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25N61BN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT