KJL3T25N19SN
Mfr.Part #
KJL3T25N19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
Features :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Socket
Gender :
Receptacle
Published :
KJL3T
Color :
Active
Primary Material :
Metal
Environment Resistant
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
KJL3T25N19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T25N19SN Overview
KJL3T25N19SN Features
KJL series
KJL3T25N19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25N19SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER