KJL3T25N19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL3T25N19PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
Copper
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Min Operating Temperature :
-65 °C
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Shell Size, MIL :
RoHS :
Compliant
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Number of Contacts :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
19
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
200 °C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Shielding :
Package :
Bulk
Base Product Number :
KJL3T
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
KJL
Features :
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Filter Feature :
Datasheets
KJL3T25N19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T25N19PN Overview
KJL3T25N19PN Features
KJL series
KJL3T25N19PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25N19PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER