KJL3T25B61SN
Mfr.Part #
KJL3T25B61SN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Bulk
Total Number of Contacts :
61
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
61
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Product Status :
Active
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Filter Feature :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
IEC Conformance :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
Datasheets
KJL3T25B61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T25B61SN Overview
KJL3T25B61SN Features
KJL series
KJL3T25B61SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25B61SN Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER