KJL3T25B61PNL
Mfr.Part #
KJL3T25B61PNL
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Features :
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Environment Resistant
Includes :
Insert Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Style :
Pin
Base Product Number :
KJL3T
Factory Lead Time :
15 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Published :
Housing Color :
KJL
Contact Size :
20
Datasheets
KJL3T25B61PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL3T25B61PNL Overview
KJL3T25B61PNL Features
KJL series
KJL3T25B61PNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25B61PNL Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT