KJL3T25B61PN
Mfr.Part #
KJL3T25B61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Contact Style :
Pin
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
Panel Mount
Empty Shell :
Base Product Number :
KJL3T
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
KJL
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
61
Option :
GENERAL PURPOSE
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Datasheets
KJL3T25B61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T25B61PN Overview
KJL3T25B61PN Features
KJL series
KJL3T25B61PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25B61PN Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER