KJL3T25B61PA
Mfr.Part #
KJL3T25B61PA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
61
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Contact Style :
Pin
Primary Material :
Metal
Body Material :
Aluminium
KJL
HTS Code :
Features :
Orientation :
A
Bulk
DIN Conformance :
Shielding :
Empty Shell :
Filter Feature :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Datasheets
KJL3T25B61PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock
KJL3T25B61PA Overview
KJL3T25B61PA Features
KJL series
KJL3T25B61PA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25B61PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER