KJL3T25B37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL3T25B37SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Features :
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
37
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
KJL3T
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
18 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Socket
Current Rating (Amps) :
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
KJL
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
KJL3T25B37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T25B37SN Overview
KJL3T25B37SN Features
KJL series
KJL3T25B37SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T25B37SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER