KJL3T23N53BN
Mfr.Part #
KJL3T23N53BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Silver
Includes :
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
Published :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
53
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Active
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
KJL3T23N53BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL3T23N53BN Overview
KJL3T23N53BN Features
KJL series
KJL3T23N53BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T23N53BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT