KJL3T21N41SN
Mfr.Part #
KJL3T21N41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
41
Base Product Number :
KJL3T
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Electroless Nickel
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Published :
Voltage Rating :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
Copper
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Environment Resistant
HTS Code :
Contact Style :
Socket
Primary Material :
Metal
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Color :
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Bulk
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
KJL3T21N41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T21N41SN Overview
KJL3T21N41SN Features
KJL series
KJL3T21N41SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T21N41SN Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER