KJL3T21N16SN
Mfr.Part #
KJL3T21N16SN
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Number of Positions :
16
Gender :
FEMALE
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Product Status :
Active
DIN Conformance :
Voltage Rating :
Total Number of Contacts :
16
Contact Style :
Socket
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
KJL3T21N16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T21N16SN Overview
KJL3T21N16SN Features
KJL series
KJL3T21N16SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T21N16SN Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER