KJL3T21N16PN
Mfr.Part #
KJL3T21N16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
16
Factory Lead Time :
15 Weeks
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Bulk
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Active
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Number of Positions :
16
Voltage Rating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Base Product Number :
KJL3T
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Pin
Package :
Bulk
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
Gender :
Male
IEC Conformance :
Features :
Datasheets
KJL3T21N16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T21N16PN Overview
KJL3T21N16PN Features
KJL series
KJL3T21N16PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T21N16PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER