KJL3T21B41PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL3T21B41PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Series :
KJL
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
Number of Positions :
41
Number of Contacts :
41
Fastening Type :
Bayonet Lock
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Features :
Max Operating Temperature :
175 °C
Contact Plating :
Gold
Base Product Number :
KJL3T
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Package :
Bulk
Shielding :
RoHS :
Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Primary Material :
Metal
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65 °C
Current Rating (Amps) :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
KJL3T21B41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T21B41PN Overview
KJL3T21B41PN Features
KJL series
KJL3T21B41PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T21B41PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER