KJL3T21B16SN
Mfr.Part #
KJL3T21B16SN
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Total Number of Contacts :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
KJL
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Number of Positions :
16
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Socket
Panel Mount
Mixed Contacts :
Shielding :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Features :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Termination :
Active
Current Rating (Amps) :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Voltage Rating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Primary Material :
Metal
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Datasheets
KJL3T21B16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T21B16SN Overview
KJL3T21B16SN Features
KJL series
KJL3T21B16SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T21B16SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER