KJL3T19N32SN
Mfr.Part #
KJL3T19N32SN
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Published :
Voltage Rating :
Features :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Package :
Bulk
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Number of Positions :
32
Aluminum Alloy
Backshell Type :
Solid
Color :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
32
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
KJL3T
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Current Rating (Amps) :
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Primary Material :
Metal
Series :
KJL
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Copper
Datasheets
KJL3T19N32SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T19N32SN Overview
KJL3T19N32SN Features
KJL series
KJL3T19N32SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T19N32SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER