KJL3T19N32BN
Mfr.Part #
KJL3T19N32BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Body Plating :
Electroless Nickel
Bulk
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
Published :
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
32
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
32
Active
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Features :
Insert Material :
Plastic
Mount :
Flanges, Panel
Bulk
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Includes :
Datasheets
KJL3T19N32BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL3T19N32BN Overview
KJL3T19N32BN Features
KJL series
KJL3T19N32BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T19N32BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT