KJL3T19B11PN
Mfr.Part #
KJL3T19B11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Primary Material :
Metal
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
11
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Termination :
KJL
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
KJL3T19B11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL3T19B11PN Overview
KJL3T19B11PN Features
KJL series
KJL3T19B11PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T19B11PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER