KJL3T17N26PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL3T17N26PNL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Base Product Number :
KJL3T
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Compliant
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Features :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Series :
KJL
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Material Flammability Rating :
Factory Lead Time :
34 Weeks
Contact Shape :
Circular
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Wall
Includes :
Contact Size :
20
Brand :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
26
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product Status :
Active
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Subcategory :
Circular Connectors
Published :
Datasheets
KJL3T17N26PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL3T17N26PNL27 Overview
KJL3T17N26PNL27 Features
KJL series
KJL3T17N26PNL27 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL3T17N26PNL27 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT