KF88X-CC-37S-BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF88X-CC-37S-BR
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
2A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
13mOhm
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Series :
KF88X
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness :
Flash
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Termination :
0.177 inch
Body Breadth :
0.494 inch
Body Depth :
0.574 inch
Number of Positions :
37
Mounting Option 2 :
BOARDLOCK
Shell Finish :
Tin
Published :
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
37
Contact Type :
Signal
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub
Voltage - Rated :
30V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Feature :
Board Lock
Number Of PCB Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
Color :
Black
HTS Code :
Contact Form :
Machined
Option :
GENERAL PURPOSE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Reference Standard :
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Datasheets
KF88X-CC-37S-BR
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF88X-CC-37S-BR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF88X-CC-37S-BR pinout, KF88X-CC-37S-BR datasheet PDF, KF88X-CC-37S-BR amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF88X-CC-37S-BR ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF88X-CC-37S-BR Overview
KF88X-CC-37S-BR Features
KF88X series
KF88X-CC-37S-BR Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF88X-CC-37S-BR D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP