KF88X-BC-25P-BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF88X-BC-25P-BR
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Body Breadth :
0.494 inch
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mixed Contacts :
No
Series :
KF88X
Total Number of Contacts :
25
MIL Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Resistance :
13mOhm
Contact Material :
Brass
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Reference Standard :
UL
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2
Shell Finish :
Tin
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Body Depth :
0.574 inch
Number of Positions :
25
Voltage - Rated :
30V
IEC Conformance :
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Length - Termination :
0.177 inch
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Signal
Color :
Black
JESD-609 Code :
e4
Published :
2015
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number Of PCB Rows :
2
Mounting Option 2 :
BOARDLOCK
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Machined
Termination :
Solder
Datasheets
KF88X-BC-25P-BR
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF88X-BC-25P-BR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF88X-BC-25P-BR pinout, KF88X-BC-25P-BR datasheet PDF, KF88X-BC-25P-BR amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF88X-BC-25P-BR ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF88X-BC-25P-BR Overview
KF88X-BC-25P-BR Features
KF88X series
KF88X-BC-25P-BR Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF88X-BC-25P-BR D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP