KF22X-C37P-N30
Mfr.Part #
KF22X-C37P-N30
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Number of Positions :
37
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Contact Resistance :
13mOhm
Body Breadth :
0.494 inch
Total Number of Contacts :
37
Current Rating (Amps) :
2A
Voltage - Rated :
30V
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Steel, Nickel Plated
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Body Depth :
0.488 inch
Mounting Option 2 :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Datasheets
KF22X-C37P-N30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF22X-C37P-N30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF22X-C37P-N30 pinout, KF22X-C37P-N30 datasheet PDF, KF22X-C37P-N30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF22X-C37P-N30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF22X-C37P-N30 Overview
KF22X-C37P-N30 Features
KF22X series
KF22X-C37P-N30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF22X-C37P-N30 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP