KF22X-A15P-NJ30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF22X-A15P-NJ30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Resistance :
13mOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
No
Voltage - Rated :
30V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Total Number of Contacts :
15
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Depth :
0.488 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
2A
Body Breadth :
0.494 inch
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Plating Thickness :
30μin
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Color :
Black
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
Stamped
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material :
Brass
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Series :
KF22X
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Empty Shell :
IEC Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Published :
Contact Type :
Signal
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
DIN Conformance :
HTS Code :
Packaging :
Tray
Shell Finish :
Tin
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Body Length or Diameter :
1.541 inch
Number of Positions :
15
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish :
Gold
Datasheets
KF22X-A15P-NJ30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF22X-A15P-NJ30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF22X-A15P-NJ30 pinout, KF22X-A15P-NJ30 datasheet PDF, KF22X-A15P-NJ30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF22X-A15P-NJ30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF22X-A15P-NJ30 Overview
KF22X-A15P-NJ30 Features
KF22X series
KF22X-A15P-NJ30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF22X-A15P-NJ30 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP