KF22X-B25S-N30
Mfr.Part #
KF22X-B25S-N30
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Contact Resistance :
13mOhm
Feature :
Board Lock
Total Number of Contacts :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Current Rating (Amps) :
2A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Body Breadth :
0.494 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Body Depth :
0.488 inch
Pitch :
2.77mm
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Voltage - Rated :
30V
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Datasheets
KF22X-B25S-N30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF22X-B25S-N30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF22X-B25S-N30 pinout, KF22X-B25S-N30 datasheet PDF, KF22X-B25S-N30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF22X-B25S-N30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Kycon KF22X-B25S-N30
KF22X-B25S-N30 Overview
KF22X-B25S-N30 Features
KF22X series
KF22X-B25S-N30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF22X-B25S-N30 D-Sub Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP