KA278R51CTU
Mfr.Part #
KA278R51CTU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-4 Full Pack
Description
IC REG LINEAR 5.1V 2A TO220F-4L
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Current - Output :
2A
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 2A
Output Configuration :
Positive
Supplier Device Package :
TO-220F-4L
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Package / Case :
TO-220-4 Full Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Voltage - Input (Max) :
35V