KA278R12CYDTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KA278R12CYDTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-4 Full Pack (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 12V 2A TO220F-4L
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 2A
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
35V
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Package / Case :
Supplier Device Package :
TO-220F-4L (Forming)
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Current - Output :
2A
Datasheets
KA278R12CYDTU
onsemi KA278R12CYDTU
Fixed PMIC TO-220-4 Full Pack (Formed Leads)
KA278R12CYDTU Overview
In order to package the IC voltage regulator, a TO-220-4 Full Pack (Formed Leads) case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Through Hole can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -20°C~80°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 2A.