KA278R33CTU
Mfr.Part #
KA278R33CTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-4 Full Pack
Description
IC REG LINEAR 3.3V 2A TO220F-4L
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Width :
3mm
Base Part Number :
KA278R33
Power Dissipation :
15W
Voltage - Input (Max) :
35V
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Terminations :
4
Length :
10.2mm
Power Rating :
15W
Terminal Position :
Single
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 2A
Min Input Voltage :
4V
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
TO-220-4 Full Pack
Number of Pins :
4
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
FIXED
Reference Voltage :
1.27V
Number of Functions :
1
Weight :
2.829g
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Height :
15.9mm
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage :
3.3V
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 6 days ago)
Number of Regulators :
Packing Method :
Rail
Dropout Voltage :
500mV
Max Power Dissipation :
15W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Output Current :
2A
Input Voltage Absolute-Max :
35V
Packaging :
Tube
Quiescent Current :
10mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
KA278R33CTU
onsemi KA278R33CTU
[Voltage Regulators - Linear onsemi KA278R33CTU] Overview
Introducing the KA278R33CTU, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by onsemi, a pioneer in integrated circuit technology. Engineered to deliver unparalleled performance, this IC regulator offers a seamless solution for stabilizing voltage outputs in a variety of electronic applications. With a robust design and a voltage output of 3.3V coupled with a remarkable current capacity of 2A, it stands as a hallmark of reliability and efficiency in the realm of power management.
KA278R33CTU Features
  • Highly reliable linear voltage regulation
  • Output voltage of 3.3V
  • Impressive current handling capacity of 2A