K86X-ED-15S-BRJ
Mfr.Part #
K86X-ED-15S-BRJ
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P VERT SLDR
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
No
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
PCB Contact Row Spacing :
1.9812 mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
UL94 V-0
Feature :
Board Lock
Contact Finish Thickness :
Flash
Filter Feature :
No
Number Of PCB Rows :
Signal
Mount :
RoHS Compliant
Pitch :
2.29mm
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Length - Termination :
0.169 inch
Current Rating (Amps) :
1.5A
Steel, Nickel Plated
Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
30VAC
Termination :
Solder
Body Breadth :
0.494 inch
Number of Positions :
15
Radiation Hardening :
Datasheets
K86X-ED-15S-BRJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-ED-15S-BRJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~75°C, Mounting Type:Through Hole, K86X-ED-15S-BRJ pinout, K86X-ED-15S-BRJ datasheet PDF, K86X-ED-15S-BRJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-ED-15S-BRJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Kycon K86X-ED-15S-BRJ
K86X-ED-15S-BRJ Overview
K86X-ED-15S-BRJ Features
K86X series
K86X-ED-15S-BRJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K86X-ED-15S-BRJ D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP