K86X-AA-26P-KJ30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K86X-AA-26P-KJ30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB HD PLUG 26POS VERT
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Feature :
Grounding Indents
Pbfree Code :
yes
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Published :
Reference Standard :
UL
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Reliability :
COMMERCIAL
Shell Finish :
Tin
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Tray
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.494 inch
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A High Density
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
MIL Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Number of Rows :
3
Contact Design :
PREASSEM CONN
Series :
K86X
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Total Number of Contacts :
26
Voltage - Rated :
30VAC
Number of Positions :
26
Contact Form :
Stamped
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
1.5A
Body Length or Diameter :
1.541 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub, High Density
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Option 2 :
Threaded
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
K86X-AA-26P-KJ30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-AA-26P-KJ30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, K86X-AA-26P-KJ30 pinout, K86X-AA-26P-KJ30 datasheet PDF, K86X-AA-26P-KJ30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-AA-26P-KJ30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K86X-AA-26P-KJ30 Overview
K86X-AA-26P-KJ30 Features
K86X series
K86X-AA-26P-KJ30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K86X-AA-26P-KJ30 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP