K86X-ED-15S-30
Mfr.Part #
K86X-ED-15S-30
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P VERT SLDR
Termination :
Solder
Terminal Pitch :
2.286mm
Current Rating (Amps) :
1.5A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
3
Number Of PCB Rows :
3
Filter Feature :
Mounting Option 1 :
#4-40
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Through Hole
PCB Contact Row Spacing :
1.9812 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body Breadth :
0.494 inch
Gold
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Length - Termination :
0.169 inch
Voltage - Rated :
30VAC
Datasheets
K86X-ED-15S-30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-ED-15S-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~75°C, Mounting Type:Through Hole, K86X-ED-15S-30 pinout, K86X-ED-15S-30 datasheet PDF, K86X-ED-15S-30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-ED-15S-30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K86X-ED-15S-30 Overview
K86X-ED-15S-30 Features
K86X series
K86X-ED-15S-30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K86X-ED-15S-30 D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP