K86X-EA-15S-KJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K86X-EA-15S-KJ
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS VERT
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Published :
Shell Finish :
Tin
Filter Feature :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
15
Contact Design :
PREASSEM CONN
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Mounting Option 2 :
Threaded
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
3
Empty Shell :
Body Breadth :
0.494 inch
JESD-609 Code :
e4
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Total Number of Contacts :
15
Mounting Type :
Through Hole
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
30VAC
Current Rating (Amps) :
1.5A
Connector Style :
D-Sub, High Density
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
Stamped
Color :
Black
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
K86X
Contact Material :
Brass
Datasheets
K86X-EA-15S-KJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-EA-15S-KJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~75°C, Mounting Type:Through Hole, K86X-EA-15S-KJ pinout, K86X-EA-15S-KJ datasheet PDF, K86X-EA-15S-KJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-EA-15S-KJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K86X-EA-15S-KJ Overview
K86X-EA-15S-KJ Features
K86X series
K86X-EA-15S-KJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K86X-EA-15S-KJ D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP