K86X-BA-44P-K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K86X-BA-44P-K
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS VERT
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Feature :
Grounding Indents
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
Brass
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Tin
Contact Design :
PREASSEM CONN
Total Number of Contacts :
44
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mixed Contacts :
Connector Style :
D-Sub, High Density
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Type :
Signal
Contact Finish Thickness :
Flash
Reference Standard :
UL
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Gold
Series :
K86X
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Voltage - Rated :
30VAC
Mounting Option 2 :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
1.5A
Number of Positions :
44
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
Stamped
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Body Length or Diameter :
2.088 inch
Body Breadth :
0.494 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
Packaging :
Tray
Termination :
Solder Cup
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B High Density
Published :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
MIL Conformance :
Datasheets
K86X-BA-44P-K
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-BA-44P-K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, K86X-BA-44P-K pinout, K86X-BA-44P-K datasheet PDF, K86X-BA-44P-K amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-BA-44P-K ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K86X-BA-44P-KJ Overview
K86X-BA-44P-KJ Features
K86X series
K86X-BA-44P-KJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K86X-BA-44P-KJ D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP