K86X-BA-44P-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K86X-BA-44P-30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS VERT
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
1.5A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Empty Shell :
No
Mounting Option 1 :
#4-40
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B High Density
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Shell Finish :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
MIL Conformance :
No
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
DIN Conformance :
Reference Standard :
UL
Contact Form :
Stamped
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
30VAC
Feature :
Grounding Indents
Contact Material :
Brass
Series :
K86X
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Color :
Black
Body Breadth :
0.494 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Design :
PREASSEM CONN
Total Number of Contacts :
44
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
44
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Body Length or Diameter :
2.088 inch
Number of Rows :
3
Connector Style :
D-Sub, High Density
Datasheets
K86X-BA-44P-30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-BA-44P-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, K86X-BA-44P-30 pinout, K86X-BA-44P-30 datasheet PDF, K86X-BA-44P-30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K86X-BA-44P-30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K86X-BA-44P-30 Overview
K86X-BA-44P-30 Features
K86X series
K86X-BA-44P-30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K86X-BA-44P-30 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP