K561M15X7RF5UH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K561M15X7RF5UH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
X7R
Size Code :
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Height :
4mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
500μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.0038mm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Thickness :
2.6mm