K561J10C0GF53H5
Mfr.Part #
K561J10C0GF53H5
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Capacitance :
560pF
GENERAL PURPOSE
Length :
3.6mm
Terminal Pitch :
5mm
Depth :
2.3mm
Published :
Lead Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
K561J10C0GF53H5
Vishay K561J10C0GF53H5
Mono-Kap™ K 560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial