K561J10C0GF5TL2
Mfr.Part #
K561J10C0GF5TL2
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Terminal Pitch :
2.5mm
Capacitance :
560pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Published :
Dielectric :
C0G
Length :
3.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
2.4892mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Through Hole
Packing Method :
TR
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Depth :
2.3mm
Datasheets
K561J10C0GF5TL2
Vishay K561J10C0GF5TL2
Mono-Kap™ K 560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial