K561M10X7RH5TL2
Mfr.Part #
K561M10X7RH5TL2
Description
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL
Capacitance :
560pF
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
2.3mm
Radial
Height :
3.6mm
Packing Method :
TR
Published :
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C