K561K20C0GL53H5
Mfr.Part #
K561K20C0GL53H5
Description
CAP CER 560PF 500V C0G/NP0 RAD
Depth :
3.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Capacitance :
560pF
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric :
C0G
Lead Style :
Formed Leads
Through Hole
Length :
5mm
Datasheets
K561K20C0GL53H5
Vishay K561K20C0GL53H5
Mono-Kap™ K 560pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K561K20C0GL53H5 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
K561K20C0GL53H5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm