K473M20X7RK5TL2
Mfr.Part #
K473M20X7RK5TL2
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R RADIAL
Capacitance :
0.047µF
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
500μm
Lead Style :
Straight
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Height :
5mm
Depth :
3.2mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
K473M20X7RK5TL2
Vishay K473M20X7RK5TL2
Mono-Kap™ K 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K473M20X7RK5TL2 Overview
This device's program size/dimension is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
K473M20X7RK5TL2 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V