K473K10X7RF53H5
Mfr.Part #
K473K10X7RF53H5
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
3.6mm
Package / Case :
Radial
Lead Length :
30mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mono-Kap™ K
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Diameter :
500μm
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Depth :
2.3mm
Capacitance :
0.047µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Datasheets
K473K10X7RF53H5
Vishay K473K10X7RF53H5
Mono-Kap™ K 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial