K473K15X0UF53H5H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K473K15X0UF53H5H
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X0U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Length :
3.9878mm
Temperature Coefficient :
X0U
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead/Base Style :
Formed Leads
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Dielectric :
X0U
Mount :
Through Hole
Width :
2.5908mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.047µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
175°C
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
REACH SVHC :
Unknown
Series :
HOTcap®
Datasheets
K473K15X0UF53H5H
Vishay K473K15X0UF53H5H
HOTcap® 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X0U 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~175°C Through Hole Radial
K473K15X0UF53H5H Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X0U.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
K473K15X0UF53H5H Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X0U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V