K331M15X7RF53L2
Mfr.Part #
K331M15X7RF53L2
Description
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Diameter :
500μm
Height :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Depth :
2.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Terminal Shape :
Wire
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.6mm
Lead Style :
Straight
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
330pF
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Lead Length :
30mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Size Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Datasheets
K331M15X7RF53L2
Vishay K331M15X7RF53L2
Mono-Kap™ K 330pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial