K31F1C-P07LFG0-5000
Mfr.Part #
K31F1C-P07LFG0-5000
Voltage Rating :
333V
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
7
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating :
7.5 A
Number of Contacts :
7 Contact
Datasheets
K31F1C-P07LFG0-5000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K31F1C-P07LFG0-5000 Overview
K31F1C-P07LFG0-5000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K31F1C-P07LFG0-5000 Applications
There are a lot of ODU
K31F1C-P07LFG0-5000 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER