K31F1C-P02LPH0-1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K31F1C-P02LPH0-1500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
2
Brand :
Mounting Feature :
Cable Opening :
0.039" ~ 0.059" (1.00mm ~ 1.50mm)
Orientation :
1
Mounting Style :
CABLE
Shell Size - Insert :
1
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size, MIL :
Shell Size :
Contact Material :
Brass
Features :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Base Product Number :
K31F1C-P
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Contacts :
2 Contact
Color :
Silver
Product Status :
Active
ODU USA
Primary Material :
Metal
Current Rating :
12 A
Shielding :
Unshielded
IP Rating :
IP68
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
12A
Termination Style :
Solder
Shell Material :
Brass
Contact Gender :
Socket (Female)
Voltage Rating :
550V
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Datasheets
K31F1C-P02LPH0-1500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K31F1C-P02LPH0-1500 Overview
K31F1C-P02LPH0-1500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K31F1C-P02LPH0-1500 Applications
There are a lot of ODU
K31F1C-P02LPH0-1500 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER