K31F1C-P02LPH0-4000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K31F1C-P02LPH0-4000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ODU USA
Shielding :
Unshielded
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
IP Rating :
IP68
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Contacts :
2 Contact
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Voltage Rating :
550V
Contact Material :
Brass
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Package :
Bulk
Shell Size :
1
Current Rating :
12 A
Contact Finish Thickness - Mating :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Termination Style :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Style :
CABLE
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
2
Orientation :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating (Amps) :
12A
Contact Gender :
Socket (Female)
Base Product Number :
K31F1C-P
Datasheets
K31F1C-P02LPH0-4000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K31F1C-P02LPH0-4000 Overview
K31F1C-P02LPH0-4000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K31F1C-P02LPH0-4000 Applications
There are a lot of ODU
K31F1C-P02LPH0-4000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER