K22XHT-B25S-N30
Mfr.Part #
K22XHT-B25S-N30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Stamped
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Feature :
Board Lock
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
25
Published :
MIL Conformance :
Connector Style :
D-Sub
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Filter Feature :
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Total Number of Contacts :
25
Voltage - Rated :
30V